עם שאינו מכבד את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל יגאל אלון, בן המושבה מסחה - כפר תבור 1918-1980
ברוכים הבאים לאתר המועצה המקומית כפר תבור
מרכז קהילתי כפר תבור

הביסן

כפר תבור סבלה שנים רבות ממחסור במים. בשנים הראשונות נשאבו המים בדליים מן המעיין הנמצא ממזרח למושבה כיום "פארק המעיין". המים הובלו בחביות שהונחו על העגלות או בפחים שנתלו על גבי הבהמות ושאיבת המים לוותה לעיתים במריבות עם השכנים הערבים ששאבו מים גם הם מאותו מעיין.
בשנת 1906 - נרכשה משאבת מים שהופעלה על ידי סוס וממנה באמצעות קו צינורות, הוזרמו המים לבריכת ברזל - "ביסן", בה נאגרו המים וסופקו לבתים במשך שעתיים ביום בלבד.
בשנת 1911 - נבנתה ליד המעיין טחנת קמח שפעלה באמצעות מנוע דיזל, המנוע של הטחנה הפעיל בנוסף את משאבת המים והיווה תחליף לסוס.
בשנת 1926 - בסיועה של חברת פיק"א הוקם מכון דיזל ונבנתה בריכת בטון לאגירת מים שהוזרמו ממעיין ליד כדורי, המים הספיקו בקושי לשתייה ופתרון לבעיית מי השקיה לא נראה עדיין באופק.
בשנת 1932 - התארגנו האיכרים בעצמם וערכו קידוחים למציאת מים, אך ללא תוצאה. בעיית המים מצאה את פתרונה רק לאחר חיבור המושבה לרשת המים הארצית של מקורות בשנת 1959.
בשנת 1946 - בי"א באדר ב תש"ו הוטל על "ההגנה" לכבוש את "ביריה" שליד צפת בפעם השלישית לאחר שני ניסיונות כושלים. לאחר שהמשימה הצליחה והשמועה פשטה בארץ צויינה עובדה זו על גבי ה"ביסן" של כפר תבור בגרפיטי באנגלית ובעברית שציינו את האירוע המשמח וההיסטורי בדרך להקמת המדינה.
בשנת 2002 - החליטו המועצה המקומית ועמותת מוזיאון המושבה לשחזר את מכל המים "ביסן" ולספר באתר השחזור את סיפור המים מראשית ההתיישבות במושבה ולהסביר את פשר הגרפיטי שנכתב בזמנו על המיכל והפך לחלק מההיסטוריה שלנו.
negishut iconעבור לתוכן העמוד